A Helyi önkormányzatok napját Magyarországon 2000 óta ünneplik minden év szeptember 30-án. Azzal a céllal jelölték ki ezt a napot, hogy tisztelegjenek a magyarországi helyi önkormányzati rendszer előtt. Ma 34 éve, 1990. szeptember 30-án tartották Magyarországon az első szabad, demokratikus helyi önkormányzati választásokat a rendszerváltás után.
A 2019-ben kezdődött önkormányzati ciklus ma ér véget. Holnap, 2024. október 1-jén veszik át a települések vezetését a június 9-én megválasztott polgármesterek és képviselők.
Történeti kitekintés
Az 1990-es önkormányzati választás a rendszerváltás egyik legfontosabb lépése volt helyi szinten. A kommunista időszakban a tanácsi rendszer irányította a településeket, ekkoriban a helyi vezetők közvetlenül a központi hatalomnak voltak alárendelve. Az 1990-es események révén azonban ez a centralizált rendszer megszűnt, a helyi önkormányzati rendszer demokratikus alapokra kezdett el építkezni, biztosítva a lakosság közvetlen részvételét a helyi döntéshozatalban.
1989-es és a 1990-es év voltak a rendszerváltás évei. Hogyan jutottuk el 1990. szeptember 30-ig?
Az önkormányzati választások kitűzése
1990. június 27-én Göncz Árpád ideiglenes köztársasági elnök, a parlamenti pártokkal folytatott konzultációk után bejelentette, hogy az elnökválasztás módjáról szóló július 29-i népszavazás miatt az eredetileg szeptember 23-ra tervezett önkormányzati választásokat egy héttel elhalasztják.
Az új időpont 1990. szeptember 30. lett, amely így történelmi dátummá vált, hiszen ezen a napon zajlott le az első demokratikus helyhatósági választás.
A tanácsok mandátuma hivatalosan már június 8-án lejárt, a kormány meghosszabbította azok megbízatását a választások időpontjáig. Ezzel biztosítva, hogy a helyi közigazgatás működőképes maradjon, amíg az új, demokratikus keretek között megválasztott önkormányzatok át nem veszik a feladatokat.
Az új Országgyűlés 1990. augusztus 3-án fogadta el a helyi önkormányzatokról szóló törvényt, amely alapvető változást hozott a közigazgatás működésében. A törvény preambuluma kimondta, hogy
a helyi önkormányzás lehetővé teszi, hogy a választópolgárok helyi közössége – közvetlenül, illetőleg a választott helyi önkormányzata útján – önállóan és demokratikusan intézze a helyi érdekű közügyeit.
Forrás: Magyar Közlöny,1990-08-14 / 80. szám 1990. évi LXV. törvény a helyi önkormányzatokról
Augusztus 27-én hivatalosan is megkezdődött a jelölési időszak a polgármesteri és képviselői posztokra. Az új szabályozás egyik legnagyobb újítása az volt, hogy megszüntette a politikai szervek kizárólagos jelöltállítási jogát, és lehetőséget adott arra, hogy minden választópolgár, aki választókerületében választójogát gyakorolta, jelöltet ajánljon. Ez nyitottabbá tette a választási folyamatot, és lehetőséget biztosított a független jelöltek és kisebb szervezetek indulására is.
A szeptember 30-i első fordulóban a választásra jogosultak 40,16 százaléka vett részt, míg a második fordulóban – október 14-én – a részvétel 28,94 százalékra csökkent.
Az ország 2930 települése közül 2911 helyen már az első fordulóban közvetlenül megválasztották a polgármestereket.
Az 1990-es helyhatósági választások a magyar demokratikus átalakulás helyi szintű beteljesedését jelentették. Az új önkormányzati rendszer lehetővé tette, hogy a helyi közösségek saját vezetőiket válasszák meg, és önállóan intézzék ügyeiket. Ezzel a választás a helyi demokrácia ünnepe volt, amely megszüntette a korábbi tanácsrendszer központosított és hierarchikus jellegét.
A választásokkal tehát Magyarország egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy egy valódi demokratikus és helyi autonómiára épülő politikai rendszerben működjön tovább, amely azóta is a magyar közigazgatás alapja.
Polgármesteri rekordok
Forrás: saját szerkesztés (választás.hu adatai alapján)
2019-ben 3155 településünkön 18 olyan polgármestert választottak meg és vezette városát, aki még tanácselnökként kezdte.
A 2024-es választás során továbbra is 9 olyan városvezetőnk van aki több 34 éve odaadóan szolgálja települését.
(Borítókép forrása: https://index.hu/belfold/2022/08/08/ketes-multu-szakemberek-landoltak-ferencvaros-onkormanyzati-cegeinel/?token=0a236aa8b1e8094d1666804c3e2b2ed7)