2024. október 25-27. között került megrendezésre 10. alkalommal a Reaktor Konferencia, melynek idén a Balaton partján lévő Hotel Balaton adott helyszínt. A Siófokon megrendezett konferencián számos, a mindennapjainkat érintő, közéleti és egyéb jellegű téma került megvitatásra.
A nyitóestén Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője, mutatta be az ’Armageddon 2025’ című beszélgetés keretén belül az ingatlanpiac jelenlegi helyzetét és a jövőbeni kilátásokat.
Az előadás a koronavírus kezdetétől indult, hiszen meglepő módon a lezárások is indukáltak tranzakciókat, mivel sokan kinőtték korábbi ingatlanukat. Azután a beszélgetés során az ingatlan.com került fókuszba, az érdeklődők megtudhatták, hogy válsághelyzetben hogyan tudott a weboldal felfejlődni és sikeressé válni.
Szóba került az Airbnb-kérdés is röviden, majd a mindenkit legjobban foglalkoztató téma került sorra:
Hogyan változnak jövőre az ingatlanárak, lesz-e Armageddon?
A szakértő két kimenetelt vázolt fel, a legrosszabb esetben még ebben az évtizedben megduplázódnak a lakások árai, a legjobb esetben pedig megnő a beruházások és építkezések száma, továbbá energiahatékonysági programok indításával a rezsi költségek is lecsökkennek.
A szombati nap egy kerekasztal beszélgetéssel kezdődött. Résztvevői között volt Csanda Gergő, rendezvényszervező, a MEEX cégcsoport társtulajdonosa, a PlayIT gamershow atyja, Vajtó László, a Vajtó Produkció tulajdonosa, Dr. Petheő Attila, a Budapesti Corvinus Egyetem docense és Balogh Balázs, a MEEX cégcsoport alapítója és vezetője.
A jó hangulatú beszélgetés során betekintést nyerhetett a hallgatóság abba, hogyan is kezdődött el mindannyiuk karrierje. Az egyénenként ugyan részben eltérő történetek között azonban közösnevezőként volt fellelhető, hogy mindannyiuk számára a rendezvényszervezés egy szerelemprojektként indult, legtöbbüknek az egyetemi évek alatt.
A beszélgetés egyik legérdekesebb része a Covid időszakról szólt.
Összességében elmondható, ahogyan a legtöbb szolgáltatószektor számára, úgy a rendezvényszervezők számára is nagyon nehéz időszak volt a lezárás évei.
Majdhogynem egyik napról a másikra lemondták az összes megrendelésüket, a fesztiválok elmaradtak és sem a gaming showkat, sem pedig a snowattackeket nem tudták megtartani. Külön nehezítést jelentett számukra, hogy habár más országokban eltérő modellt alkalmaztak, Magyarországon semmilyen kormányzati támogatást nem kaptak a rendezvényszervezők ebben az időszakban. Végül azonban, igen kreatív módon mindegyik vállalkozónak sikerült megoldania valahogy a túlélést.
Volt, aki fűtés-hűtés rendszer beépítési projektbe kezdett, de például a Vajtó Produkció elindította kertészeti műsorát, mely mai napig nagy népszerűségnek örvend. Csanda Gergő arról mesélt, hogy csapatával 4 nap alatt álltak át rendezvényszervezésről zöldség futár tevékenységre, és csapatával így tudták átvészelni a megterhelő időszakot.
A vállalkozó rendezvényszervezők szerint minden rendezvény más és más megoldási kísérleteket igényel.
A szombati nap délutánját az ’Olimpia sportolói szemmel’ című beszélgetés kezdte meg, melynek keretében Márton Anna világbajnok kardvívó, Andrásfi Tibor olimpiai bajnok párbajtőröző és Nagy Vivien paralimpikon boccia játékos válaszolt a feltett kérdésekre.
A vendégek először beszéltek sportolói karrierük kezdeteiről, az olimpiai felkészülési ciklus sajátosságairól, az olimpiára való kijutásról. Ezután az olimpia különleges légköréről, az olimpiai falu felépítéséről, a szervezés különlegességeiről, a sportolók rituáléjairól is többet megtudhattak az érdeklődők, olyan ritkaságokra derült fény, hogy mi is a bajnokok reggelije, valamint, hogy milyen volt a kartonágyakon aludnia a sportolóknak.
A beszélgetés végén előadóink először értékelték olimpiai szereplésüket, majd jövőbeli terveiket is megosztották az érdeklődőkkel, később pedig lehetőség volt közös fotózkodásra, valamint a vendégek Andrásfi Tibor olimpiai aranyérmét is közelebbről megcsodálhatták.
A konferencia második napjának kiemelt előadója Hankó Balázs a kultúráért és innovációért felelős miniszter volt, aki „A magyar kultúra és innováció jövője” témában adott elő.
Betekintést kaptak a résztvevők a felsőoktatás és szakképzés folyamatos átalakításába, melynek célja, hogy a fiatalok gyakorlati tudásra és innovációra építve érvényesülhessenek. Továbbá az Erasmus-programról és az új Pannónia Ösztöndíjprogramról is szó esett.
Miniszter úr hangsúlyozta, hogy a kultúra olyan érték, amely erőt és büszkeséget ad a nemzetnek, így hozzájárul az egyén és a közösség identitásának megerősítéséhez. Napjainkban pedig a digitalizáció és az innováció révén a kultúra szélesebb közönséghez juthat el.
Kiemelte, hogy a család a nemzet alapköve, olyan közösségi értéket képvisel, amelyet meg kell őrizni a jövő generációi számára. További kitért az új generációs családtámogatási programokra, melyeknek célja, hogy a családokat támogassa, megerősítse és megvédje a globális változások közepette.
Hankó Balázs előadása átfogó képet adott arról, hogy ez a három pillér hogyan szolgálja nemzet fejlődését és innovatív jövőjét.
A szombati nap utolsó szakmai panelbeszélgetése az Egyesült Államok elnökválasztásáról szólt. Csizmazia Gábor, az NKE John Lukacs Intézet tudományos munkatársa, Szilvay Gergely, a Mandiner főmunkatársa és a Rubicon Intézet tudományos munkatársa és Kohán Mátyás, a Mandiner külpolitikai újságírója. A szakértők betekintést adtak az USA jelenének történelmi párhuzamaira, a két párt állapotára és arról is beszéltek, hogy kire számítanak győztesként a novemberi választás végén.
A beszélgetés során az előadók kidomborították Donald Trump személyét az USA politikájában, elemezve azt, hogy milyen jelentőséggel bíró jelöltről van szó. Vizsgálták Kamala Harris kampányának lassulását és annak okait, illetve az elnökjelöltek média szerepléseit és közösségi média kollaborációinak megítélését és abban nyújtott teljesítményüket is górcső alá vették. A beszélgetés során a jelenlegi közvéleménykutatási adatok is szóba kerültek, amiknek a különbözőségére magyarázatot adtak; továbbá, felhívták a figyelmet arra, hogy amennyiben a konferenciát megelőző egy-két hét tendenciája folytatódik, akkor Donald Trump térhet vissza a Fehér Házba januárban.
Azonban a választásig hátralévő idő bármit tartogathat még mindkét jelölt számára, így nehéz megjósolni a végeredményt.
Dr. Resperger István, ezredes, tanszékvezető egyetemi tanár geopolitikai körképet mutatott a Reaktor Konferencia résztvevőinek ’Forrongó Világ- Geopolitikai világkörkép’ címmel.
Az érdeklődők először sokkoló számokkal találkozhattak: az ukrán-orosz háború elkezdése óta eltelt 977 nap. Jelenleg másfélszeres az orosz fölény, egy ukrán lövésre jut három orosz válaszlövés. Az ukránok kimagasló katonai eredménye a különleges műveletekben mutatkozik meg. Az ütközetek 1500 km aktív harcvonalon tart. Ukrajna keleti területén 200 ezer km2 elaknásított terület van, ami 2x magyarországnyi területnek felel meg. Ukrajna kiadásainak 40%-át katonai kiadásokra fordítja.
Ezredes úr kiemelte, hogy miért fontos a háborúban álló mindkét félnek a területek megszerzése, illetve megtartása.
Az előadás ezek után kitért a közel-keleti helyzetre. Izrael katonai konfliktusok sorába került a körülötte lévő arab országokkal. Először Izrael megtorló támadást indított Gázai, Hamasz terror szervezet ellen, aminek súlyos infrastrukturális és civil áldozatai is vannak. Jelenleg 345 ezer palesztint fenyeget súlyos éhínség és Izrael körül vette a Gázai területet. Szarazföldi oldalról harci járművekkel és katonákkal szállta meg a gázai területet, tengeri oldalról 1 angol és 2 egyesült államoktól kapott repülőgép-hordozó hajóval. Ráadásul az elmúlt hetekben fokozódott az Izrael és Arab országok közötti konfliktus súlyossága is.
A Reaktor Konferencia ismét átfogó képet nyújtott, ismereteket adott sportról, kultúráról és közéletről.
Reméljük mindenki jól érezte magát és legközelebb is velünk tartotok!