Reaktor

Üvöltés és reszketés a kampánykörúton - mi történik itt?

ff7a2090beab490fbe5ec8feea085995.jpg

2024 számos olyan politikai fordulatot hozott számunkra, amiket az elmúlt években szinte el sem lehetett volna képzelni: lemondott Magyarország köztársasági elnöke, Magyar Péter vezetésével megjelent egy olyan politikai párt, ami képes a kormánypártok népszerűségben történő kihívására, az év pedig egy kiterjesztett kampányturnévá változott.

Viszont a politikai konfliktus kommunikációban vajon hogyan is jutott el egy újabb élettárs hangfelvételéig és Menczer Tamás gyermekotthonnál lévő kiabálásáig? Ennek három fázisra történő áttekintésével a teljes magyar társadalomnak tartozunk.

Első Fázis: Magyar Péter, The Man

Megjelenése óta a Magyar Péter-jelenség egy dologgal írható le igazán kifejezően: One-man show. A háttérben lévő, rendkívüli kommunikációs érzékkel rendelkező politikai stábja pusztán a háttérben mozog, kizárólag a TISZA-párt elnöke politikai közösségének egyetlen frontkatonája.

Ebből kifolyólag szinte természetesen következett folyamatos és véget nem érő image-építése, mellyel éles kontrasztba kívánta állítani magát a miniszterelnökkel. Legfőbb törekvése a kompetens, karizmatikus, professzionális, magabiztosan fiatalos, és művelt államférfi képének kialakítása a választópolgárokban, melyet folyamatos és közvetlen Facebook- és sajtókommunikációjával sikerre is vitt. Ez országjárásaival és a MÁV- valamint a kórházak helyzeteinek bemutatásával kétségkívül alkalmas a kívánt szimpátia elérésére.

Közvetlen kommunikációja azonban jellemzően komoly hangvétele mellett tartalmazott egy olyan réteget, mely hatalmas értetlenséget is kiválthatott a választópolgárokban, már-már a politikai bulvár határait súrolva.  Számos esetben nem elég, hogy a social médiában történő kommunikációja szinte kizárólag Magyar Péter portréjának audiovizuális élményére támaszkodott, saját oldalán nagy számban jelentek meg olyan, általa „a propaganda” alkotásának minősített posztok melyek szürreális helyzetben ábrázolták a pártelnököt.

Nem illett kontextusba a „propaganda” által gyártott vizuális élmény, melyben Magyar Péter Julius Caesar babérkoszorújával a fején, az antik római res publica és principatus korát idéző tógában oltotta étvágyát az isteni nektárhoz hasonló szőlőszemekkel, ahogy az sem a konvencionális politikai képsorokat erősítette, mikor úszó politikai ellenfeleit túlhaladva isteni angyal sziluettjében repült át fejeik felett.

462561536_7433778143414072_5410214724004566057_n.jpg(Forrás:Instagram.com)

E lépéseket ugyan lehetett a fiatal generációk meme-kultúrája irányába történő nyitásként értelmezni, azok túlságosan éles ellentétben álltak azzal a megfontolt és energikus politikusképpel, amit ő maga is szükségesnek tart a politikai riválisai legyőzése érdekében. Ugyan ez a kettőség emberinek is képes feltűntetni, mégis ez az oldal adott alapot az ellene folyó következő kommunikációs támadások megindítására.

Második Fázis: Vogel Evelin, azaz nekem jár az a 30 millió

 A fent már említett kommunikációs kettősséget erősítette, hogy szokatlanul nagy jelentőséget tanúsított magánélete szereplőinek beemelésére, azokból pedig kiemelkedően a barátnőjére, Vogel Evelinre.

Természetesen a politikai kommunikációban az emberiség történetében mindig is szerepet játszott a politikus párjának támogató szerepe és valamilyen szinten külvilág felé történő prezentálása, ebben az esetben viszont Vogel Evelin nem csupán támogató barátnő, hanem mint a párt egyik funkcionáriusa lépett fel. Aktívan szerepet is vállalt a párt felépítésében, egészen Magyar Péterrel való szakításukig.  Pont ez a különleges státusza tette alkalmassá arra, hogy megpróbálja kikezdeni Magyar Péter politikai pályáját a bemutatott hangfelvételekkel, amik azonban vegyes eredményt hoztak.

55459285_4099113_de69f2015b91710c5354c0d2fa11cba6_wm.jpg(Forrás: Index.hu)

 A TISZA-pártelnök álláspontja alapján zsarolás alatt álló politikai közösségének mobilizációja, és a helyzet gyors és tiszta lereagálása viszont megmentette az új ellenzéki erőt a valódi politikai arcvesztéstől, bemutatva számunkra Magyar támogatóinak politikai lojalitását, és kommunikációs hatását.  

Ez a botrány viszont a kormánypártok kommunikációs offenzívájának egy új fázisát is jelezte: Varga Judit nyilatkozatán túl egyértelműnek látszik, hogy nem pusztán professzionális és politikai alapon történő konfliktusra hajlandóak: immáron Magyar Péter ellen pszichológiai hadviselés is zajlik a regnáló kormány politikai közössége részéről.

Ugyan népszerűségének nem ártott, az ellenzéki politikus image-építésében mégis változást hozott: immár szinte kizárólagos fontosságot kezdett el élvezni a megfontolt vezető képének felépítése, a provokációkra adott egyre élesebb és professzionálisabban prezentált válaszadás.

Harmadik fázis: elérkeztünk Menczer Tamáshoz 

A kormánypártok kommunikációjának hevessége egy új fokra érkezett. Az eddigi eseményekből következtetve nyilvánvalóvá vált a szándék Magyar Péter magánéleti eszközöket is igénybe vevő szabotálásra, azonban az éppen zajló országjárással egy olyan szintre jutottunk el, ami eddig felfoghatatlan volt,

1490099.jpg (Forrás: nepszava.hu)

Menczer Tamás, a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója a napokban megtalálta a TISZA-pártelnökét egy gyermekotthon ajtajában, amikor az utóbbi éppen ajándékosztást tervezett. Az eredmény egy olyan kommunikációs ámokfutás lett, mely érdekes verbális és nonverbális jeleket tár fel számunkra.

Magyar Péter a két férfi találkozásánál általánosan megszokott köszönési formát, a kézfogás kezdeményezési mozdulatait tette meg a szokásos jobb kéz nyújtására tett kísérlet által, melyre Menczer Tamás feltűnően keze szorosan teste mellett tartásával válaszolt, kifejezve Magyar Péter kezének remegését, meglehetősen indulatos hangtónus keretei között.

Az ellenzéki pártelnök továbbá titulusához mérten, a konvencionális kultúrlényekhez hasonlóan magázódva szólította meg az érkező kommunikációs igazgatót, aki azonban a társalgási protokollt rugalmasan értelmezve tegezve, Petiként és „Kicsiként” határozta meg beszélgetőtársát. Ezt követően szemmel láthatóan Magyar Péter intimszférájába pozicionálta magát, a két férfi között néhány centiméter maradt. A dominancia megmutatásának kísérlete után Menczer Tamás változatos utalásokat tett Magyar Péter állítólagos családjával szemben alkalmazott fizikai erőszakára, hazugságaira, valamint alja mivoltára. A kommunikáció dinamikája részéről szinte végig emelt, indulatos hangnemben zajlott, nem hagyva teret az ellenzéki pártelnök közbeszólás nélküli megszólalásának.

 A verbális agresszió jeleit később egy szemben sétáló, helyzetbe beavatkozó, idősebb korú férfival is megismételte.

A fenti példákból egyértelműen kitűnik: a politikai oldalak polarizációja 2024-re a politikai bulvár olyan szintjeit súrolja, melyek tarthatatlanok egy európai kultúrkörben levő állam politikai életében. Amennyiben a társadalom szempontjából fontos ügyekre megfelelő válasz találása szükséges, azt sokkal kívánatosabb és egyszerűbb elérni az álláspontok ideológiai és érvek alapján történő ütköztetésével!

 

(Borítókép forrása: Magyar Nemzet)

Reaktor

Facebook

süti beállítások módosítása