Reaktor

Trump termékeny első napja

Donald Trump amerikai elnök tegnapi beiktatását több ikonikus pillanat kísérte, de a következő öt év politikájának irányvonalát elsősorban az elfogadott rendeletei tükrözik. Ezek közül kiemelkednek a bevándorlást, társadalmi kérdéseket, nemzetközi szerződéseket és technológiai szabályozást érintő döntések.

Bevándorlási-kérdés

Talán az egyik legfontosabb kérdéskör Trump kampányában az illegális bevándorlás megállítása volt. Ezzel kapcsolatban az első napon „National Emergency”, azaz a vészhelyzeti állapotot hirdetett. Az intézkedés lényege a költségek átcsoportosítása volt a határvédelemre.

A másik, talán a legjelentősebb rendelete a születéssel járó állampolgárság megszüntetése volt. Ez azonban nem léphet hatályba, hiszen az alkotmányban rögzített jogról van szó, ennek megváltoztatásához nem lesz elég egy rendelet.

Trump továbbá megszüntette Biden legális migráció folyamatát megkönnyebbítő programját. Ez érdekes lépés, hiszen maga Trump sem zárkózott el a legális vízumok kiadásától, főként a H1-B vízum kapcsán, mely a szakképzett munkaerő bevándorlását segíti elő.

gettyimages-2194444069-20250122034307659.jpg

Nő és Férfi

Trump csatlakozva a világ más jobboldali tömörüléseihez, kijelentette rendeletben, hogy az Egyesült Államok csak két nemet ismer el, a férfit és a nőt. Minden további kormányzati programot felfüggesztett, amely a transszexuálisok beilleszkedését irányozta meg.

Az elnök felfüggesztette az egyenlőségi programokat (DEI), melyeket rasszistának nevezett a fehérekkel szemben. Ennek például az egyetemeken lesz hatása, ahol eddig a felvétel bizonyos százaléka DEI alapon kellett, hogy működjön.

Kilépések

Az USA Trump vezetése alatt megkezdte a kilépést az Egészségügyi Világszervezetből (WHO) és a Párizsi Klímaegyezményből. A döntések visszatérő vitapontok a republikánusok és demokraták között, mivel Trump már 2017-ben is kiléptette az országot a klímaegyezményből, de Biden visszalépett. Egy esetleges kormányváltás hasonló forgatókönyvet eredményezhet.

TikTok

A TikTok január 18-án elsötétült az USA-ban, azonban nem sokáig: politikai játszma vált a visszatéréséből. A TikTok kitiltását még Trump írta alá az első ciklusában, azonban Biden alatt elhúzódott és végül 2024 végén döntöttek róla. A TikTok a Z-generáció befolyásolására kiváló eszköz, ezt az elnök és csapata is így érezték ezért egyik első dolga volt 75 nappal elhalasztani ezt. Valószínűleg a TikTok eladása fog történni, a Metának.

letoltes_3_2.jpg

2021-es kegyelmek

2021-ben, Biden megválasztásakor több mint 1500 ember került letartóztatásra, akik nem ismerték el a választás eredményét, és megrohamozták a Kapitóliumot. Trump most aláírta a kegyelmi rendeletet, amely körülbelül 1600 embert érintett, ezzel elengedve büntetésüket.

Kormányzati reform: Doge és Elon Musk

Trump létrehozta a Government Efficiency Departmentet (Doge), amely a kormányzati költségek csökkentésére összpontosít. Az osztály vezetésére Elon Muskot és Vivek Ramaswamy-t jelölte ki. Az új testület több százmillió dolláros megtakarítást ígér. Kapcsolódóan Trump egy másik rendeletben befagyasztotta a szövetségi munkaerő-felvételt, kivéve a katonaság és néhány kritikus terület esetében.

A Mexikói-öböl átnevezése

Trump elrendelte, hogy a Mexikói-öböl nevét változtassák "Amerikai-öbölre". Ugyanebben a rendeletben az alaszkai Denali-hegyet is átnevezték McKinley-hegyre, az Egyesült Államok 25. elnöke, William McKinley tiszteletére, akinek gazdaságpolitikáját Trump nagyra értékeli.

istockphoto-1056211064-612x612.jpg

Mit hozhat a jövő?

Trump első napján már komoly döntéseket hozott, amelyek nemcsak belpolitikai, hanem külpolitikai következményekkel is járnak. A WHO-ból és a Párizsi Klímaegyezményből való kilépése hangsúlyozza izolacionista politikáját. A következő hetekben további vámok kivetése várható, elsősorban Kanadára és Mexikóra, de az Európai Unió sem biztos, hogy ki tud maradni ebből, főként Trump Grönland iránti vágyából kiindulva.

süti beállítások módosítása