Reaktor

Szíria új korszaka: béke vagy újabb válság?

2190464231.jpeg

Ahmed al-Sharaa, Szíria új elnöke korántsem vállalt magára könnyű feladatot. Tavaly decemberben Bassár el-Aszad rezsimjének megdöntése bizonyulhatott a legkönnyebb lépésnek. Miután elfoglalták Damaszkuszt, és hivatalosan is kinevezték az ország új vezetőjének, al-Sharaa számára gyorsan világossá vált, hogy a legnagyobb kihívások még csak ezután következnek.

Szíria egy messze nem egységes ország. Az ország területének nagy része nem az új kormány ellenőrzése alatt áll. A központi hatalom megszilárdítása mellett komoly politikai, társadalmi és gazdasági problémákkal küzd a romokban heverő ország. Az új vezetés előtt három súlyos, egymással is összefüggő kérdés áll:

-Az északkeleti kurd területek sorsa, ahol a kurdok által ellenőrzött autonóm övezet jövője továbbra is kérdéses.

-A déli As-Szuvidában zajló tüntetések, ahol a drúz kisebbség az alapvető jogaik miatt aggódnak.

-Nyugat-Szíria, különösen a Földközi-tenger partján fekvő alavita közösségek problémái, ahol jelentős az ellenállás az egykori Aszad-rezsim hívei részéről, akik nem fogadják el az új kormányt.

Az elmúlt időkben a helyzet mindhárom térségben fontos fordulatokat hozott – voltak bíztató, de aggodalomra okot adó fejlemények is.

consolidacion-del-poder-del-gobierno-de-hts-en-siria-a-partir-del-12-de-marzo-de-2025.jpg(Kép forrása: Alma Research and Education Center)

Alavita lázadás és a tengerparti régió válsága

Szíria tengerparti régiója az alavita kisebbség otthona. Ez a közösség nemcsak kulturálisan, hanem politikailag is fontos: az Aszad család is alavita származású és a rezsim főként ebből a csoportból toborozta a hadsereg és a titkosszolgálat tagjait.

Fegyveres összecsapások Dzsablában

Március 6-án a bukott Aszad-rezsimhez hű fegyveresek rajtaütést hajtottak végre az állami biztonsági erők ellen a tengerparti Dzsabla városában. A támadást követően a kormány gyorsan reagált: jelentős számú kormánypárti egységet vezényeltek a térségbe, hogy leverjék a kialakuló asszadista lázadást.

Beszámolók szerint több ezer kormánykatona – köztük olyan fegyveresek is, akik nem álltak teljes mértékben az állam irányítása alatt – vonult a térségbe. Az összecsapások véres szektariánus vérontássá fajultak, amelyben több száz civil vesztette életét. A nemzetközi közösség egyöntetűen elítélte az eseményeket, amelyeket megtorló támadásnak tartanak.

4557962-1004648706.png(Kép forrása: Arab News)

Március 10-én a szíriai kormány bejelentette a hadművelet befejezését és közölték, hogy sikeresen felszámolták a „korábbi rezsim maradványait”. Ahmed al-Sharaa elnök független vizsgálatot rendelt el a civilek elleni gyilkosságok kivizsgálására, és megígérte, hogy minden felelőst megbüntetnek.

Az akció újból felszította a felekezeti feszültségeket.

Noha a vérengzés nem jelent közvetlen fenyegetést az új kormány hatalmára jól mutatja, hogy al-Sharaanak számos kihívása mellett egy fegyveres ellenzéki mozgalommal is szembe kell majd néznie.

A kudarc az új damaszkuszi vezetés, mint a mérsékelt, moderált kormány hitelességét jelentősen rontotta és megmutatta, hogy a kormány a saját támogatói felett sem gyakorol hatalmat. Az atrocitások késleltethetik a Szíriát sújtó nemzetközi szankciók feloldására irányuló erőfeszítéseket.

Kurdok

Északkelet-Szíriában a kulcsszereplő a kurdok által vezetett Szíriai Demokratikus Erők vagy SDF. A szíriai polgárháború során az SDF képes volt egy de facto államot létrehozni az általa ellenőrzött területen Szíria északi és keleti részén. Az SDF az Egyesült Államok kulcsfontosságú szövetségese volt az Iszlám Állam elleni harcban, és közel 2000 amerikai katona még mindig a helyszínen van Szíriában a kurdok támogatása érdekében.

Aszad bukását követően kérdések merültek fel azzal kapcsolatban, hogy mi lesz az SDF vezette területnek a jövője. Folytatná-e az autonómiáért folytatott harcát az új kormány ellen harcolva, vagy pedig beolvadna egy új, egységes szír államba?

A központi kormány az SDF között megkezdődtek a tárgyalások, és végül március 10-én Ahmed al-Sharaa elnök és Mazloum Abdi, az SDF parancsnoka nyolcpontos megállapodást írt alá. Ebben az SDF többek között beleegyezett, hogy polgári és katonai intézményeit - beleértve a határkapukat, repülőtereket, olaj- és gázmezőket - az év végéig teljes mértékben integrálja az új szíriai államba.

000-2025-03-10t205018_243.jpg(Kép forrása: Enab Balada)

A megállapodásban azt is rögzítették, hogy a kurd közösség a szír állam része, és az állam garantálja állampolgárságukat és minden alkotmányos jogukat. Minden szíri számára garantálják a politikai képviselethez és az állami intézményekben való részvételhez való jogot. Emellett az ellenségeskedés teljes beszüntetésére kerül sor, és az SDF támogatni fogja a szíri államot a terrorizmus és az ország biztonságát fenyegető erők elleni küzdelemben.

Ez jelentős lépés a stabilizáció és a nemzeti egység felé, amelyre mind al-Sharaa, mind sok szír vágyik.

A kurdok tárgyalási pozíciói jelentősen romlottak, különösen az SDF-nek nyújtott amerikai támogatás jövőjével és az USA katonai jelenlétével kapcsolatos bizonytalanságok miatt. Az SDF abban reménykedik, hogy a megállapodás következtében megszűnik a Törökországgal és a térségben található törökök által támogatott erőkkel való konfliktus. Erre az adhat okot, hogy az új szíriai kormány szoros kapcsolatokat ápol Törökországgal.

Bár a kormány és az SDF között létrejött egyezség az első lépés egy hosszú folyamatban. Számos kérdés továbbra is nyitva maradt: egyelőre nem világos, hogy hogyan olvasztják be az SDF által irányított intézményeket az új szíri államba. A kormány számára vonzó, hogy olyan stratégiai jelentőségű létesítmények, mint a repülőterek, valamint az olaj- és gázmezők, ismét központi ellenőrzés alá kerülnek. Komoly kihívást jelent majd az Iszlám Állam több ezer harcosát őrző börtönök sorsa, melyek jelenleg az SDF irányítása alatt állnak.

syria_kurds_1_1.jpg(Kép forrása: Stratfor)

A megállapodás híre örömünnepet váltott ki: Damaszkuszban sokan úgy üdvözölték a lépést, mint az ország újraegyesítésének kezdetét. Északkelet-Szíriában, a kurdok által ellenőrzött városokban is pozitívan fogadták az egyezséget, bízva abban, hogy ez biztosíthatja a közösségük jogainak elismerését.

Az SDF szerint

"A megállapodás alapot teremt egy modern köztársaság létrehozásához, amely valóban megfelel a szíriai nép vágyainak és reményeinek."

Drúzok

Délen az Al-Suwayda kormányzóságban a drúz kisebbségi milíciák annak ellenére, hogy szoros kapcsolatot ápolnak az új kormánnyal, megtartották autonómiájukat, és nem hajlandóak letenni a fegyvert. Március elején Damaszkusz egyik drúzok lakta külvárosában zavargások törtek ki és ismeretlen fegyveresek megölték a kormány biztonsági erőinek egy tagját.

gespmwexkaajkvw.jpg(Kép forrása: Nathan Ruser)

Itt is külső hatalmak gyakorolnak befolyást. Aszad bukása után Izrael megszállta és jelentős szír területeket foglalt el a Golán-fennsíkon. Az izraeli kormány szerint a beavatkozásra nem csak a saját biztonságuk érdekében, hanem Szíria drúz lakosságának védelme miatt is szükség volt.

Egyesek szerint a szíri kormány és a drúz vezetők között megállapodás születhet, hogy a drúzokat is integrálják a szír államba, ami az SDF-ekkel kötött megállapodás után újabb jelentős lökést adna a kormánynak.

Reaktor

Facebook

süti beállítások módosítása