Reaktor

Mitől élhető a világ legélhetőbb városa?

Különböző platformokon rendszeresen megjelennek tanulmányok, véleménycikkek és rangsorok, melyek a világ városait vizsgálják az alapján, mennyire jó ott élni. A legmegbízhatóbb és legismertebb rangsorok évről évre ugyanazokat a városokat értékelik a legmagasabban, csekély változásoktól eltekintve. A listák élén minden alkalommal Zürich, Vancouver és Bécs áll, annak ellenére, hogy nyilvánvalóan lehetetlen minden létező várost megvizsgálni, vagy az élhetőség összes tényezőjét figyelembe venni. A Global Livability Index több egymást követő évben is a kanadai Vancouvert választotta a világ legélhetőbb városának. Mégis mi Vancouver titka és lehet-e utánozni azt? Mivel volt szerencsém egy félévig a University of British Columbia-n tanulni, megtapasztalhattam mit nyújt Vancouver a lakosainak és mi emeli ki igazán a városok sorából.

Vancouver Kanada nyugati partján, az amerikai határ és Washington állam közelében helyezkedik el. A város British Columbia tartomány legnagyobb települése és története a 19.századig nyúlik vissza. Ha arra gondolunk, milyen lehet a világ legélhetőbb városa, általában egy gyönyörű természeti környezetben elhelyezkedő városra gondolunk, ami Vancouver esetében valóban igaz. A Csendes-óceán partján egy öbölben (English Bay) elhelyezkedő város számos szigetből áll, folyókkal és hegyekkel körbe véve. British Columbia lélegzetelállító, több ezer méteres hófödte hegycsúcsai a mindennapi látkép részei, hiszen a városközpont Észak-Amerikára jellemző párhuzamos sugárútjainak végén mindig feltűnik néhány – a városból akár 20 perc alatt elérhető – havas hegycsúcs. A természet közelsége a hegyek és az óceán mellett az élővilágban is megnyilvánul. A fókák, vidrák, tengeri madarak és mókusok a mindennapi élet szereplői, bármikor találkozhatunk velük munkába vagy hazafelé vezető utunkon.

van.jpg

A vancouveri belváros – Downtown madártávlatból

Forrás: Cloudinery

A környezet valóban mesés, de más városok is vannak, melyek páratlan panorámájú és éghajlatú vidéken jöttek létre. Vancouver élhetőségéhez nagyban hozzájárulnak földrajzi adottságai, de mégsem ez az a tényező, ami a legélhetőbb várossá teszi. Az élhetőség az emberek mentalitásán és az egészséges, prosperáló és nyugodt élet feltételeinek meglétén múlik, mely megközelítésből könnyen megérthető Vancouver pozíciója. A vancouveri emberek életfelfogása – ellentétben a világ számos más pontján élőkével – elsősorban nem a pénzszerzés, a státusz és az egyéni sikerek köré szerveződik, hanem az elfogadás, a fenntarthatóság és az egészség az, ami az emberek többségének alapvető értékrendjét meghatározza. Ez nem azt jelenti, hogy a Vancouver lakosságát nem foglalkoztatja a pénz vagy a személyes boldogulás, épp ellenkezőleg: a vagyon és a karrierépítés egymás tisztelete és a hosszú távú gondolkodás mentén érhető el. Hosszú távra tervezni és elfogadni a közeli és távoli ismerősök cselekedeteit szép és hasznos dolog, de mit jelent ez a gyakorlatban?

Vancouver Észak-Amerika legnagyobb homoszexuális közösségével rendelkező városa. Becslések szerint a magukat nem heteroszexuálisnak vallók aránya 30-35%-ra tehető, mely a város lakosságának egyharmadát jelenti. A városban a legfrissebb népszámlálási adatok szerint több, mint 150 különböző etnikumú ember él és a város lakosságának közel fele nem Kanadában született. Az elfogadás tehát az egység hiányában mindenkit figyelmességre és mások szeretetére ösztönöz, ami a valóságban rendkívül jól működik. A vancouveriek nyitottak, baráti társaságaik szimpátia, nem pedig etnikai, vallási hovatartozás vagy szexuális orientáció alapján szerveződnek.

Az egészség és a jövőre való felkészülés is alapvető érték, melyet a lakosság döntő többsége fontosnak tart. A Downtown partmenti sétányain, Kitsilano hosszú utcán és a University of British Columbia campusán tömegével találkozhatunk futó, bicikliző vagy a szabadban más sportot űző helyiekkel, akik az esős vancouveri tél ellenére is konzisztensen tesznek egészségükért. Ugyan az Egyesült Államokhoz hasonlóan Kanadában is rengeteg gyorsétteremlánccal találkozhatunk, az A&W, McDonald’s vagy Wendy’s éttermei Vancouverben jóval ritkábbak, mint akár a szomszédos Seattle-ben vagy Calgary-ban. Gyorséttermi ételek helyett a helyiek a legkülönfélébb éttermek közül válogatnak, melyek borsos áron, de jellemzően egészséges, minőségi fogásokat kínálnak. A város jelentős ázsiai lakossága miatt a leggyakrabban japán, koreai és kínai éttermek dominálják az utcaképet, de számtalan nemzet konyhája – köztük a magyar kürtős kalácsos – előfordul. A pozitív életfelfogás, a gyönyörű természeti környezet és a fenntartható szokások hamar ráragadnak minden városba érkezőre. Az ember pár nap alatt megtanulja, hogy a buszsofőrnek akkor is illik megköszönni a fuvart, ha ő úgysem hallja azt, vagy hogy nem érdemes este 10 után bárok után keresgélni – hiszen azok nagy valószínűséggel már zárva vannak.

A város élhetőségéhez hozzájárul a lendületesség és az energia is, melyet a város és Kanada legrangosabb egyetemének diákjai képviselnek. A University of British Columbia jellemzően a világ egyetemeinek rangsorában a top 20-ban szerepel, ami a kutatásoknak, publikációknak és tudományos eredményeknek köszönhető. A UBC campusa egy hatalmas, a Downtown-tól 45 perces buszútra elhelyezkedő terület, mely lényegében egy város a városban. A campus egy félszigeten terül el az óceánnal és hegyekkel körbevéve. Az egyetem több, mint hetvenezer diákja a város többi lakójához hasonlóan a tudatosság, egészség és tisztelet priorizálása mentén éli az életét és a magyar diákokkal ellentétben nem belvárosi bárokban, hanem egy közeli hegyen túrázva ünnepli a hét lezárultát.

ubc.jpg

Main Mall – a UBC campus főutcája

Forrás: UBC

Vancouver élhetősége tehát nem csupán adottságaiból, annál inkább lakói gondolkodásmódjától függ. Ez remek bizonyíték arra, hogy megfelelő értékek követésével bármely város képes lehet elhódítani Vancouvertől a legélhetőbb város címet.

süti beállítások módosítása