Reaktor

Vissza az irodába? Hogyan lehetne ösztönözni a munkavállalókat?

A Covid-19 világjárvány gyökeresen átalakította a munkavégzés kultúráját, míg a járvány előtt a távoli (remote) munkavégzés csupán egy szűk réteg privilégiuma volt. A pandémia alatt a globális munkaerő kb. fele-háromnegyede dolgozott otthonról. A rugalmas munkavégzés előnyei gyorsan megmutatkoztak, főként a munkavállalók szempontjából: jobb munka-magánélet egyensúly, kevesebb idő és költség a munkába járásra, sőt, több esetben a hatékonyság növekedését is mérték. De vajon miért kezdtek bele a nagyvállalatok a munkavállalók visszahívására az irodákba?

Otthonról hatékonyabb? Akkor mégis miért vissza az irodába?

E döntések mögött számos tényező áll. Egy WTW-felmérés szerint a vállalatok 76%-a úgy véli, hogy a személyes jelenlét erősíti a csapatkohéziót, 71%-uk szerint javítja a vállalati kultúrát, míg 63%-uk úgy gondolja, hogy a kollektív produktivitást is fokozza. A vezetők körében egyre elterjedtebb az a meggyőződés, hogy a személyes interakciók elősegítik az együttműködést és az innovációt, különösen a kreatív és stratégiai pozíciók esetében. Nem véletlen, hogy a nagyvállalatok mint például az Amazon, Apple vagy Google szigorúbb visszatérési irányelveket vezettek be, míg más cégek hibrid modellekben gondolkodnak. Ezenkívül egyes cégek attól tartanak, hogy a teljes távoli munkavégzés hosszú távon negatívan hathat a dolgozók lojalitására és a vállalat iránti elkötelezettségükre.

Nézzük meg munkavállalói oldalról is a programot: A home office növelte a munkahelyi elégedettséget és a munkaerő-megtartási arányt is. Egy felmérés szerint a dolgozók 53%-a hajlandó lenne munkahelyet váltani, ha teljes munkaidős irodai jelenlétet írnának elő számukra, sőt egyesek akár fizetéscsökkentést is elfogadnának a rugalmasság érdekében. Egy másik kutatás szerint a hibrid és távoli munkavállalók közel fele (átlagosan 8%-os) fizetéscsökkentést is vállalna a rugalmas munkavégzés fenntartásáért. A Gartner felmérése alapján pedig három vezetőből egy elhagyná a munkahelyét, ha kötelezően vissza kellene térnie az irodába. Ugyanakkor a cégek számára a home office kihívásokat is jelentett: a vállalati kultúra fenntartása, a csapatkohézió erősítése és az innováció elősegítése nehezebbé vált a fizikai tér hiányában.

Ahogy látjuk, a kötelező irodai jelenlét bevezetése nem mindenhol népszerű, így néhány cég ösztönző plusz szolgáltatásokat vezetett be az alkalmazottak irodai jelenlétének érdekében. Ilyen például az ingyenes reggeli vagy ebéd, a modern, pihenőszobákkal felszerelt irodaházak és a rugalmas munkaidőbeosztás. Legritkább esetben anyagi ösztönzés is jár a bejárással, például prémiumok segítségével, de ez nagyon ritka.

A világ legmenőbb irodái

Mint ahogy olvastuk, a modern iroda sokat segíthet a bejárás ösztönzésében, ezért bemutatunk két olyan irodát, amilyennel tényleg lehet ösztönözni az alkalmazottakat a bejárásra:

LEGO – Billund
A LEGO-nál dolgozni sok felnőtt gyermekkori álma, főleg ha azt is hozzátesszük, hogy milyen menő irodájuk van a székhelyükön, Billundban. A cég a 2022-es LEGO Campus nyitásakor így nyilatkozott: „A LEGO Csoport „Képzelet, Szórakozás, Kreativitás, Gondoskodás, Tanulás és Minőség” értékeit tükrözve a Campus egy játékos, befogadó és együttműködésre ösztönző környezetként lett kialakítva, amely lehetővé teszi az alkalmazottak számára, hogy a világ minden táján élő gyermekek számára a legjobb játékélményeket fejlesszék.” Ebből is kitűnik az együttműködés fejlesztése, mint kulcsszó az iroda kapcsán. A LEGO székház nemcsak az alkalmazottakat várja az irodába, hanem a családtagoknak, gyerekeknek és a házikedvenceknek is vannak foglalkozások, sőt még a nyugdíjas munkavállalókat is visszavárják, különböző foglalkozásokkal kedveskedve nekik. A LEGO gondoskodása nemcsak családközpontúságában rejlik, hanem rengeteg kiegészítő szolgáltatás is kínál: LEGO építőszobákat gyerekeknek, jóga- és meditációs termeket, high-tech sportcsarnokot LED-es kijelzőkkel, tematikus rendezvénytermeket, minigolfpályát a tetőn üvegházzal, valamint egy saját szállodát a külföldi dolgozóknak. Ennyi szórakozási lehetőség mellett tényleg öröm lehet a LEGO billundi irodájában dolgozni.

16020_101_atrium_view.jpg

Belső terek Billundban. Kép forrása: ArchDaily

lego_campus_photo_adam_mork_435_h.jpg

Sportpálya is található az épületben

minigolf-lego-campus-2023-zusammengebaut-andres-lehmann.jpg

A tetőn még minigolfozhatunk is

Amazon - Seattle
Szintén Campusról van szó, tehát nagy területen elhelyezkedő innovációs központ, akárcsak a LEGO irodája Billundban. Az Amazon irodája az üveggömb alakjáról ismert, de az csupán a külső, amely bár megfoghatja a szemet, de nem tartja ott a munkavállalót. Nézzük, mit kínál az impozáns külsőn kívül: A főépület hat étteremmel, kávézókkal, videojáték-laborral és művészeti stúdióval van felszerelve, míg a Day 1 épület nyitott közösségi tereket és pingpongasztalokat kínál. Az Amazon híres kutyabarát kultúrájáról: naponta körülbelül 6 000 kutya tartózkodik az irodákban, és egy 17 emelet magasan lévő, dolgozóknak fenntartott kutyapark is a rendelkezésükre áll (na de mi lesz a cicákkal?). A Meeting Centerben meghívott vendégek tartanak előadásokat, míg a Spheres épület üvegházként funkcionál, több mint 40 000 növénnyel.

pugetsoundmap.png

Térkép a Campushoz

06_101065_03_spheres_n8_large.jpg

Az üvegház belülről

A Covidot követően az irodába való visszatérés nem lesz teljes mértékben kikényszeríthető, bár gazdasági válság esetén a munkáltatóknál lesz az előny, talán ezért is láthatjuk errefelé fordulni a nagy cégeket is. Mint láthattuk, az ilyen irodák rengeteg pénzbe kerülnek, tehát pénzügyileg is jobb azt látni, ha ezek ki vannak használva. Fontos azonban a munkáltatóknak is belátni, hogy a kényszerítés nem biztos, hogy a megfelelő formája ennek az elérésére. Olyan ösztönző kreatív kampányok kellenek, amelyekkel a munkavállalók önmaguktól szívesen járnának be, ösztönözve a munkavállalói kedvet is.


Az olyan irodákkal, mint a billundi LEGO, sokat segítenek, de valószínűleg a kompromisszumos hibrid megoldás lesz a legvállalhatóbb mindkét fél számára, amelyben a héten bizonyos napokat az irodában, a többit pedig otthonról dolgozva töltenek a munkavállalók.

Reaktor

Facebook

süti beállítások módosítása