Reaktor

Drámai fordulat Kanadában: összeomlik a jobboldal?

letoltes_5_2.jpg

Még 2025 elején is szinte minden politikai elemző biztosra vette, hogy a kanadai konzervatívok rekordmértékű választási győzelemmel veszik át a kormányrudat a hibát-hibára halmozó liberális kormánnyal szemben. Ehhez képest pár nappal a választás előtt úgy tűnik, hogy nemcsak a történelmi, de még egy kis többségű győzelem is egyre távolabb kerül tőlük.

Ez a példátlan fordulat több tényező együttes eredménye: az egyik Donald Trump, aki azzal fenyegetőzik, hogy vámokat vet ki Kanadára – majd az ország egészének annektálását is belengette. A másik pedig Mark Carney, aki a népszerűtlen Justin Trudeau-t váltotta a miniszterelnöki székben, és azóta meglepően ügyes politikai manőverezéssel építi újjá a Liberális Pártot.

A közvélemény-kutatások drámai változását azonban nem lehet pusztán Trumpra vagy Carney-ra fogni. A kanadai konzervatívok saját hibái is nagyban hozzájárultak a kudarcukhoz. Pierre Poilievre, a párt vezetője egy meglehetősen sikertelen kampányt folytat, ami az egész párt támogatottságát magával húzta.

A konzervatívok körében már a választás előtt megindult a bűnbakkeresés: egyesek nyíltan Poilievre-t és kampánystábját hibáztatják a helyzetért. Bár még van pár nap a választásig, a konzervatívok győzelmi esélyei napról napra romlanak. Ebben a cikkben azt vizsgáljuk, hogy mi vezetett a konzervatív párt széthullásához.

Elhibázott stratégiák: Trudeau, Singh és a fókuszvesztés

Poilievre kampánystratégiája eredetileg két fő pontra épült: Justin Trudeau megbuktatására és a kanadai szénadó elleni fellépésre. Csakhogy Trudeau visszavonult, helyére pedig Mark Carney lépett, aki egyik első lépéseként eltörölte a szénadót. A konzervatív kampány hirtelen (3 hónappal a választás előtt) irányt vesztett.

Ráadásul Poilievre egy másik hibát is elkövetett: nem volt hajlandó együttműködni a másik nagy ellenzéki párt, az Új Demokrata Párt (NDP) vezetőjével, Jagmeet Singh-el. A kanadai politikában nem példanélküli, hogy különböző politikai oldalak közösen buktatnak meg egy kormányt – most azonban Poilievre nemcsak, hogy elutasította az együttműködést, de nyilvánosan is támadta a többi ellenzéki pártot, amiket Trudeau-hoz hasonló "bűnbakként" kezel. Ez viszont végképp lehetetlenné tette a kormányváltáshoz kormányellenes választói koalíció létrehozását.

20250327-canada-first-rally-port-kells-ab-0372.jpg

Pierre Poilievre, az ellenzék vezetője, Kép forrása: Yukon News

Botrányos jelöltek és belső lázadás

A jelöltállítási botrányok is gyengítik a konzervatívokat. Az egyik billegő körzetben, Windsor-Tecumseh-Lakeshore-ban (Ontario) vissza kellett léptetni egy jelöltet, miután kiderült: korábban a nyilvános akasztások mellett érvelt, sőt, azt is megjegyezte, hogy Trudeau halált érdemelne. Egy másik körzetben, Brit Columbiában, a pártvezetés egy teljesen tapasztalatlan 25 éves fiatal jelöltet állított a jól beágyazott helyi konzervatív veterán politikus helyett – aki erre függetlenként indul, megosztva a jobboldali szavazatokat.

windsor-tecumseh-lakeshore.jpgBillegő körzet, ami egy konzervatív botrány miatt a liberálisokhoz kerülhet, Kép forrása: Canadaelects

Tovább rontja a helyzetet, hogy Ontario tartományi miniszterelnöke, Doug Ford – aki egyébként szintén konzervatív – nyíltan kritizálja Poilievre-t, és kijelentette: nem kívánja támogatni kampányát. Mivel Ontario kulcsfontosságú a választás kimenetele szempontjából, Ford távolmaradása komoly érvágás lehet április 28-án a konzervatívoknak.

Egy népszerűtlen vezető

A legnagyobb probléma azonban maga Poilievre személye. Legfrissebb népszerűségi mutatója mínusz 20 pont, míg Carney-é plusz 22. A férfi választók körében Poilievre előnye gyakorlatilag eltűnt, a nők között pedig 19 pontos hátrányban van. Az idősebb szavazók (akik a legaktívabb választók) körében különösen rosszul áll: a 55 év feletti nők körében például 27 pontos lemaradása van Carney-hoz képest. A fiataloknál sem jobb a helyzet – még a 18–34 éves férfiak is inkább Carney-t támogatják.

Poilievre kemény, konfrontatív stílusa Justin Trudeau ellen remekül működött, de Carney ellen, akit sokan az ország "józan hangjának" tartanak, kifejezetten taszítóvá vált. Sokan egyenesen "Trump-szerűnek" tartják – és ez Kanadában, ahol Donald Trump közgyűlölet tárgya egyáltalán nem előny.

screenshot_2025-04-09_at_4_00_01_pm.png

(Kép forrása: ontherecordgu)

Nő a feszültség a párton belül

Poilievre nemcsak a választók, de saját párttársai körében is egyre népszerűtlenebb. A legutóbbi botlásai – például amikor kitérő választ adott a botrányos jelöltek ügyében, vagy amikor azt mondta, hogy

„a fiatal nőknek még a biológiai órájuk lejárta előtt kéne lakást vásárolniuk” – nem segítettek rajta.

A konzervatív kampánycsapat vezetőjét, Jenny Burn-t is egyre többen kritizálják, mondván, hogy „egy 2024-es stratégiával próbál megnyerni egy 2025-ös választást.” A párton belüli feszültség folyamatosan nő, és könnyen egy olyan ördögi körbe sodorhatja őket, ahol a gyenge támogatottság belharcokat szül, azok további zuhanást okoznak a közvélemény-kutatásokban, ami még több konfliktust generál.

A történelem ismételheti magát – vagy mégsem?

Bár sokan már leírják Poilievre-t, nem lenne példa nélküli, ha mégis meglepetés születne a választásokon. Kanadában többször is előfordult, hogy a frissen kinevezett miniszterelnökök népszerűségi hulláma gyorsan lecsengett. Az 1984-es és 1993-as választások is azt mutatták, hogy nem mindig tudják megtartani ezt az előnyt.

Most azonban más a helyzet. A kampány sokkal intenzívebb, Trump beavatkozásai, a bizonytalan nemzetközi helyzet és a szövetségi–tartományi konfliktusok mind olyan tényezők, amelyek felerősítik a politikai törésvonalakat.

Az NDP szavazói mentik meg a liberálisokat?

Érdekes, hogy a mostani liberális előretörés nem a konzervatívok rovására történik, hanem az NDP szavazóinak elpártolásával. Egyre többen vannak, akik csak azért szavaznak a Liberális Pártra, hogy megakadályozzák Poilievre hatalomra kerülését.

Ez a taktikai szavazás akár elsöprő parlamenti többséget is hozhat Carney-nak. Az adatok szerint az NDP szavazók mindössze 34%-a maradt teljesen elkötelezett a párt mellett, miközben a liberálisok és konzervatívok elkötelezettsége sokkal stabilabb. Ha ezek közül csak egy kisebb rész is átszavaz a liberálisokra, az történelmi győzelmet hozhat a Liberális Pártnak.

Poilievre közel a bukáshoz

A kampány végéhez közeledve egyértelművé vált: a konzervatívok közel állnak ahhoz, hogy óriási vereséget szenvedjenek. Még mindig van hátra pár nap a választásokig, így elméletileg történhet fordulat, de ehhez Poilievre-nek először a saját pártját kellene rendbe tennie.

A párton belüli káosz, az elhibázott stratégia, a botrányos jelöltek és a vezető népszerűtlensége mind-mind azt jelzik, hogy a konzervatívok történelmi lehetőséget készülnek elszalasztani – méghozzá saját hibáik miatt.

 

(Borítókép forrása: Politico)

Reaktor

Facebook

süti beállítások módosítása