XIV. Leó pápa kezén először május 18-án, vasárnap tűnt fel a halászgyűrű, amikor a pápa megtartotta a péteri szolgálatának kezdetét jelölő szentmiséjét. Az ünnepélyes alkalmon jelen volt kétszázezer hívő, háromezer pap, kétszáz bíboros, valamint 150 hivatalos világi delegáció is.
A halászgyűrű mellett XIV. Leó vasárnap kapta meg a pápaság másik szimbólumát, a pápai palliumot is. Az előbbit Luis Antonio Tagle bíboros, az utóbbit Dominique Mamberti diakónus bíboros adta át a pápának - az evangéliumot követően, a szentbeszéd előtt.
Halászgyűrű eredete a Bibliában
A halászgyűrű a pápa hivatali- és jegygyűrűje. Jelképezi egyrészt az Egyház és Krisztus, valamint a pápa és Krisztus jegyesi kapcsolatát is.
A halászgyűrű elnevezése és lenyomata között egyértelmű az összefüggés. A kb. 2 cm átmérőjű arany gyűrűn az adott pápa nevén kívül Szent Péter apostol - aki halász volt azelőtt, hogy Jézusnak szentelte az életét - látható, a csodálatos halfogás alatt.
Lukács evangélista ekként írja le a csodálatos halfogás történetét:
,,Amikor egyszer a Genezáret tavánál állt, nagy tömeg sereglett oda hozzá, hogy hallgassa az Isten szavát. Látta, hogy a tó partján két bárka vesztegel. A halászok kiszálltak, és a hálót mosták. Beszállt hát az egyik bárkába, Simonéba, s megkérte, hogy lökje egy kicsit beljebb a parttól. Aztán leült, és a bárkából tanította a népet. Amikor befejezte a tanítást, így szólt Simonhoz: „Evezz a mélyre, és vessétek ki a hálótokat halfogásra!” „Mester, egész éjszaka fáradoztunk, s nem fogtunk semmit, de a te szavadra, kivetem a hálót” – válaszolta Simon –, és így is tett, s annyi halat fogtak, hogy szakadozni kezdett a háló. Intettek a másik bárkában levő társaiknak, hogy menjenek segíteni. Mentek is, és úgy telerakták mind a két bárkát, hogy majdnem elsüllyedt. Ennek láttán Simon Péter Jézus lábához borult, és e szavakra fakadt: „Uram, menj el tőlem, mert bűnös ember vagyok!” Mert a szerencsés halfogás láttán társaival együtt félelem töltötte el. Hasonlóképpen Jakabot és Jánost is, Zebedeus fiait, Simon társait. De Jézus így szólt Simonhoz: „Ne félj! Ezentúl emberhalász leszel.” Kivonták a hajókat a partra, és mindenüket elhagyva követték." (Lk 5, 1-11)
A halászgyűrű elnevezése Krisztus azon szavain alapszik tehát, hogy ,,Ezentúl emberhalász leszel.".
Halászgyűrű a történelemben
Az ismert írásos források először IV. Kelemen pápa idejében említik, egészen pontosan 1265-66-ban. A 15. század közepétől használják a halászgyűrűt a pápák rendszeresen.
XVI. Benedek halászgyűrűje (forrás)
A halászgyűrűnek eredetileg két funkciója volt: ezzel pecsételte le a pápa a brevéket (pápai törvényt tartalmazó okmány), valamint ennek megcsókolásával fejezik ki a hívők a tiszteletüket és odaadásukat a pápával való találkozáskor. A halászgyűrű pecsétgyűrűként való funkciója 1843-ban megszűnt.
Ismert szokás, hogy a pápa halászgyűrűjét annak halálakor összetörik. (Ferenc pápa gyűrűjének az értékét 185 millió forintra becsülték.) Ezt egy különleges kalapáccsal a bíboros kamarás végzi el. Eredetileg azért volt szükség a gyűrű összetörésére, hogy ne lehessen azt visszaélésekre felhasználni, ma már csak szimbolikus jelentőségű ez a folyamat.
Az új gyűrűt a pápa az első hivatalos szentmiséjén kapja meg. Ez azonban újabb szokás - XVI. Benedek óta -, hiszen azelőtt a camerlengo bíboros adta át a gyűrűt az újonnan megválasztott pápának a konklávé alatt.
A pallium
A másik jelvény, ami átadásra került május 18-án XIV. Leó pápának, az a pallium volt, ami a Jó pásztor és a Bárány jelképe.
XIV. Leó a pápai jelvényekkel (forrás)
A pallium eredete nem a kereszténységben, hanem az ókori rómaiaknál és görögöknél keresendő, ami eredetileg egy kényelmes, köpenyszerű viselet volt. A kereszténységben a 4. században jelenik meg akként, ahogy ma ismerjük - kb. 3 ujjnyi széles fehér gyapjúszalag, amit vállra helyezve viselnek.
Palliumot nem csak a pápa, hanem a metropolita érsekek is viselhetnek. A pápa azonban mindig új palliumot kap, melyet a székfoglaló szentmiséjén kap meg.
(Borítókép forrása: https://www.vaticannews.va/hu/papa/news/2025-05/leo-papa-halaszgyuru-szent-peter-kulcsai.html)