Reaktor

Zohran Mamdani, a demokraták progresszív polgármesterjelöltje New Yorkban

Június 24-én tartották meg New Yorkban a Demokrata Párt polgármesterjelölti előválasztását, ahol a 33 éves, muszlim vallású, indiai–ugandai származású politikus, Zohran Mamdani aratott meglepetésszerű győzelmet. A magát szociáldemokratának valló Mamdani legyőzte a Demokrata Párt egykori kormanyzojat, Andrew Cuomot, aki a 2021-es szexuális zaklatási botránya után próbálta meg politikai visszatéréset.

Bár az előzetes közvélemény-kutatások szoros versenyt vetítettek előre, Mamdani győzelme így is sokakat meglepett. A politikus ugyanis a Demokrata Párt radikálisabb, baloldali szárnyát képviseli, amelyet sokan az amerikai mainstream politikán kívülállónak tartanak. Ennek ellenére Mamdani mögé felsorakozott a párt két legismertebb progresszív figurája is: Alexandria Ocasio-Cortez kongresszusi képviselő és Bernie Sanders szenátor.

De ki is pontosan Zohran Mamdani, és hogyan jutott el a polgármesterjelöltségig?

Mamdani Uganda fővárosában, Kampalában született. Édesanyja, Mira Nair elismert filmrendező, akinek nevéhez olyan alkotások fűződnek, mint például az Idegen név (The Namesake), amely magyar nyelven is elérhető. Édesapja, Mahmood Mamdani az Egyesült Államok egyik legismertebb antropológusa, aki jelenleg a Columbia Egyetemen oktat.

A családi háttér tehát adott volt ahhoz, hogy Mamdani magas szintű műveltséget és társadalmi érzékenységet szerezzen. Egyetemi tanulmányait a rangos Bowdoin College-ban végezte, ahol Afrika-tanulmányokat hallgatott. Fiatalkorában a rapzene világába is belekóstolt: Mr. Cardamom művésznéven alkotott, és egyes dalai után a mai napig kap jogdíjat.

mv5bntm5otyxmdc3of5bml5banbnxkftztgwmzywmtawmdi_v1.jpg

2018-ban szerezte meg az amerikai állampolgárságot, ekkor már lakhatási tanácsadóként dolgozott Queensben, ahol alacsony jövedelmű lakosokat segített abban, hogy elkerüljék a kilakoltatást és megtarthassák otthonaikat.

Politikai karrierje 2020-ban vett fordulatot, amikor megválasztották a New York-i Állami Közgyűlés (State Assembly) képviselőjének Queens egyik körzetéből. Ezzel ő lett az első dél-ázsiai származású férfi, az első ugandai születésű, valamint a testület mindössze harmadik muszlim tagja.

Kampányának kezdetén Mamdanit Queensen kívül alig ismerték, különösen Andrew Cuomohoz képest, aki tíz éven át töltötte be New York állam kormányzói tisztségét. Cuomo azonban korántsem számított feddhetetlen jelöltnek: 2021-ben tizenegy nő vádolta meg szexuális zaklatással, amit politikai ellenfelei a polgármester-választás során nem haboztak felhasználni ellene.

Zohran Mamdani sikerét elsősorban nem ellenfelei gyengeségének, hanem saját, határozott és jól körvonalazott politikai programjának köszönheti. Mint önmagát progresszívként meghatározó jelölt, kampányának középpontjában a társadalmi igazságosság és a megfizethetőség kérdései álltak. A New York Times elemzése 4 fő kategóriába sorolta Mamdani szocialis programpontjait .

Megfizethetőség

Ahogyan a világ nagyvárosainak többségében, New Yorkban is olyan mértékű drágulás zajlott le az elmúlt években, amely már nemcsak az alacsony jövedelmű családokat, hanem az átlagos középosztálybeli lakosokat is súlyosan érinti.

036.jpg

Mamdani egyik legismertebb javaslata az volt, hogy minden városrészben létrehoznának egy városi tulajdonú élelmiszerboltot. Ezek az üzletek önkormányzati ingatlanban működnének, nagykereskedelmi áron vásárolnák be az árut, és mentesülnének az ingatlanadók alól, így az árak jelentősen alacsonyabbak lehetnének a piaci versenytársaknál. Hasonló kezdeményezéseket már kipróbáltak Kansasban és Wisconsinban is.

Mamdani nemcsak az ötletet tette le az asztalra, hanem a finanszírozásra is átgondolt megoldást kínált. A tervek szerint a nagyvállalatok társasági adókulcsát 11,5 százalékra emelné, amely évente mintegy 5 milliárd dollár többletbevételt jelentene New York városának. Emellett az állam leggazdagabb 1 százalékát egy egységes, 2 százalékos vagyonadó terhelné, amely szintén jelentős forrást biztosítana a szociális programok megvalósításához. Természetesen az elképzelés nem maradt visszhang nélkül, a Republikánus Párt képviselői hevesen ellenezték az adóemeléseket, szerintük ugyanis azok elriasztanák a befektetőket és veszélyeztetnék a gazdasági növekedést.

Közlekedés

Mamdani közlekedéssel kapcsolatos egyik fő ígérete a városi buszjáratok ingyenessé tétele volt. Véleménye szerint a közösségi közlekedés nem kiváltság, hanem alapvető jog, különösen egy olyan metropoliszban, ahol emberek milliói nap mint nap a tömegközlekedésre támaszkodnak munkába járás, iskolába menet vagy ügyintézés során.

Lakhatás

Mamdani kampányának egyik legerősebb eleme a lakhatás kérdése volt, nem véletlenül, hiszen korábban lakhatási tanácsadóként dolgozott, ahol kilakoltatás előtt álló családokat segített. Ebből az élményből táplálkozva ígéretet tett arra, hogy közel egymillió New York-i bérlő számára befagyasztja a lakbéreket.

Tervei szerint megháromszorozná az elérhető, megfizethető lakások számát, és több mint 200 000 új lakóegységet építene a következő tíz évben. Emellett megduplázná a közpénzből fenntartott lakásállományra szánt városi forrásokat, hogy a már meglévő lakások ne pusztán megmaradjanak, hanem megfelelő állapotban, élhető körülmények között szolgálják a lakosságot.

Gyermekgondozás

A családosokat is támogatná, ingyenessé tenné a gyermekfelügyeletet a 6 hetes és 5 éves kor közötti gyermekek számára, valamint minden újszülöttnek babacsomagot ajándékozna, amelyben hasznos holmik, például pelenka és baba törlőkendő is helyet kapnának.

Mint láthatjuk, Mamdani sokat ígért, ugyanakkor a finanszírozás kérdését sem hagyta nyitva. Elképzelései között szerepel egy 2%-os vagyonadó bevezetése a leggazdagabbak számára, ez azonban várhatóan komoly ellenállásba ütközik majd, hiszen New Yorkban sokan érintettek lehetnek. A többségre azonban nem vonatkozna ez az adó, és ha az ő életkörülményeiken sikerül javítani, az már önmagában is óriási eredményt jelentene a város egészének.

Mamdani győzelme nemcsak New York számára nyit új fejezetet, hanem a Demokrata Párt progresszív irányvonalának megerősödését és a társadalmi igényt is jelzi erre az irányra. Nem véletlen, hogy Alexandria Ocasio-Cortez esetleges elnökjelöltsége körül is egyre nagyobb az érdeklődés és növekvő eséllyel számolnak.

 

süti beállítások módosítása