Reaktor

Leggyakoribb újévi fogadalmak

Az év utolsó és az első napján mindig nagy lelkesedéssel teszünk újévi fogadalmakat. Fogadalmaink előtt magunkba nézünk és kiválasztunk valamilyen gyengeségünket, vagy káros szenvedélyünket, amin a következő évben változtatni szeretnénk. A statisztikák alapján azonban azt mutatják, hogy ezeknek a fogadalmaknak kevesebb mint 20%-a valósul meg. Miért ilyen nehéz megtartani az újévi fogadalmakat? És hogyan lehetünk sikeresebbek? A cikkben javaslatokat írok, amik alapján könnyebben meg tudod tartani az újévi fogadalmadat.

 2025.jpg

A leggyakoribb újévi fogadalmak

Az emberek leggyakoribb fogadalmai az életmódjuk és életminőségük javítására irányulnak. Gyakran jelölnek ki célokat is, amivel a személyes fejlődésüket tudják biztosítani. Január elején megnő a különböző kurzusokra és workshopokra a jelentkezők száma. A jelentkezési díj miatt ezek a fogadalmak megtartása erősebb. Általában ezek a fogadalmak nagy változásokat céloznak meg, ilyen például nyelvtanulások és online kurzusok. Idővel csökken a lelkesedés, alább hagyhat nagy kezdeti lendület.

Sok ember elhatározza, hogy egészségesebben fog élni. Az ünnepek alatt felcsúszott plusz kilókat az év elején akarják leadni. Januárban jobban hajlanak az egészséges étkezésre vagy a rendszeres testmozgásra. Ha ilyen fogadalmat tesz valaki, akkor jól konkretizálja a céljait. Mivel ezek a fogadalmak sokszor túl általánosak, például "egészségesen fogok élni" helyett konkrétabb célokat kell kitűzni, mint "hetente háromszor elmegyek futni". Így könnyebben meg fogjátok tartani az újévi fogadalmaitokat. Nem siklik el a fogadalom a pontosítás hiányában. A pontosítással könnyebben számon tudjuk kérni magunkon, hogy mennyire tartajuk meg a fogadalmunkat.

A fogadalmak központjában az anyagi célok megvalósítása is szerepel.  A spórolás, vagy stabilabb pénzügyi életszínvonal tervezés népszerű fogadalmak. Azonban a pontos terv hiánya miatt ezek is kudarcot vallhatnak. Fontos, hogy minél pontosabban jelöljük ki a céljainkat, például a "kevesebbet fogok költeni" helyett konkrét költségvetési célokat kellene meghatározni. Fogadalom előtt fontos átgondolni, hogy mennyi, az az összeg, amit biztosan az anyagi célok megvalósítására tudunk félretenni. Fogadalom biztos betartása érdekében sokat tud segíteni, hogy ha lehetőségeinkhez mérten 5-10% kisebb célokat jelölünk ki. Ezáltal növelni tudjuk a célunk sikeres elérésének lehetőségét. Amennyiben idő előtt elérnénk a kijelölt célt, akkor tudunk új célt kijelölni, vagy a már meglévőt magasabb célra módosítani.

Sok fogadalom szól arról, hogy több időt töltsünk szeretteinkkel. Kapcsolataink javítása közérzetünk javulásával is járhat. Aki ezt a fogadalmat tűzi ki magának a következő évre az figyeljen oda, hogy a napirendjeibe építsen be időt a szerettei számára. A fogadalmak gyakran azért buknak el, mert a sűrű hétköznapokba nem építünk be konkrét időt az családunk, vagy barátaink számára. Az időbeosztásunk kialakításakor tervezzünk be kapcsolatok ápolására szánt időt.

Rossz szokások elhagyása talán a legnépszerűbb újévi fogadalom. A dohányzásról való leszokás vagy az alkoholfogyasztás csökkentése gyakori cél. Káros szokásainkról való leszokás, vagy csökkentés gyakran nagyon egyszerűnek tűnik, de a nehézsége év során kialakított rendszeresség miatt van. Azonban ezek a fogadalmak megtartása különösen nehezek, ha nem keresünk alternatívát a szokásunk helyettesítésére.

Miért és miben bukhatunk el a fogadalmaink megtartásában?

Az újévi fogadalmak kudarcának leggyakoribb okai a túl nagy elvárások. Az emberek gyakran túl nagy elvárásokat tűznek ki maguk számára. Túlságosan ambiciózus céloknál a motiváció csökkenésével a fogadalom fontossága is csökken. Az ilyen irreális célok gyorsan csalódáshoz vezetnek. Motiváció fenntartását egyik legfontosabb szempontnak tartom a fogadalom betartásához. Ahogy korábban említettem a motiváció alább hagyhat, vagy folyamatosan hullámozhat. A kezdeti lelkesedés előbb vagy utóbb alábbhagy. Különösen, ha az eredmények nem azonnalik. Ez gyakran a "mindent vagy semmit" hozzáállásból fakad. Ezért fontos a célokat a képességeinkhez és lehetőségeinkhez képest meghatározni.

Támogató közeg hiánya visszavethet a sikeres fogadalom megvalósításából. Ha a környezetünk nem támogatja az céljainkat az visszafoghat minket a megvalósításban. Fontos, hogy támogassuk egymást az új évben is.

Hogyan lehetünk sikeresebbek? 

Konkrét tervezést már említettem. Az új évi fogadalmad megvalósításához készíts részletes tervet, amely tartalmazza a napi vagy heti lépéseket. Ezáltal rész eredményeket tudsz elérni és ez plusz motivációt tud nyújtani. A céljainkat osszuk meg másokkal, akik motiválhatnak. Ha a rendszeres sport az újévi fogadalmad, akkor akár partnert is érdemes bevonni. Csapatban segíthetjük egymást a fogadalom betartásában.

Ne akarjunk egyszerre mindent megváltoztatni. Fókuszáljunk egy-egy területre és érjük el azt lépésről lépésre. Kis lépésekben haladva hosszabb utat meg tudunk tenni. Ne rögtön fél maratont akarjunk futni. Először kezdjünk rövidebb távokkal, tartsunk rendszeresen szüneteket. Sportoknál fontos kiválasztani a megfelelő helyszínt. A megfelelő pálya sokat segíthet a kitűzött célunk elérésében. Időnként gondoljuk át, hogy miért is fontos számunkra a fogadalmunk. Ez segít fenntartani a motivációt. Emlékeztet arra, hogy miért kezdtük el.

Az újévi fogadalmak betartása az év első kihívása mindenki számára. A tudatos tervezés és a fokozatos megvalósítás jelentősen növelheti a fogadalom megtartásának esélyét. A siker kulcsa a reális célok kitűzése. A támogató közeg bevonása mellett szakember segítségét, tanácsait is kérhetjük.

Sok sikert kívánok a fogadalom kitalálásához és megtervezéséhez!

süti beállítások módosítása