Reaktor

Ezért lehetsz folyton fáradt

Folyton fáradtnak lenni mára már szinte normává vált. Sokan érzik úgy, hogy hiába alszanak eleget, napközben mégis erőtlenek, motiválatlanok, mintha folyamatosan valami fárasztó nyomás alatt élnének. Ezt támasztja alá egyre több kutatás is, világszerte a társadalmak egyre nagyobb része, egyre többet érzi magát kevésbé energikusnak.

Egy 2023-as metaanalízis szerint, amely három kontinens 91 tanulmányát vizsgálta, világszerte minden ötödik felnőttből egy tapasztalt általános, akár hat hónapig tartó fáradtságot, annak ellenére, hogy nem volt semmilyen alapbetegségük. 

Az, hogy ennek mi állhat a hátterében minden embernél más és más, és a legtöbbször nagyon nehéz felfejteni a valódi okát. Ugyanakkor vannak olyan általános szokások, amelyekre érdemes figyelnünk és megváltoztatnunk, mert lényegesen segíthetnek energikusabbá válni és megfelelően kipihenni magunk.

kepernyokep_2025-04-30_155657.png

Az első és legfontosabb a megfelelő alvás, ami bár a legevidensebb is, mégis már ezen a ponton is rengetegen problémába ütköznek. Az, hogy kinek mennyi alvásidőre van szüksége egyénenként változik, ha folyton fáradt vagy érdemes játszani az idővel, hátha egy óra pluszra van még szükséged. Bár sokan alszanak órákban mérve eleget, az alvás minősége legalább annyira fontos, mint a mennyisége. A képernyők által kibocsátott kék fény, az éjjeli telefonozás, az elalvás előtti szorongás mind megzavarják a mélyalvási ciklusokat, így az agy nem tud igazán regenerálódni. 

Érdemes lefekvés előtt csökkenteni a lámpafényt félhomályra, telefonozás helyett könyvet olvasni, hogy ne érjék már intenzív ingerek az agyunk, továbbá megszüntetni minden fény- és zajforrást elalvásnál, sőt ideje a kora esti kávézással is felhagyni.

Szintén kutatásokra alapozhatjuk, hogy a mozgás - paradox módon - valójában energizál. Bár logikusnak tűnhet, hogy a pihenés ellenszere a fáradtságnak, a valóság az, hogy a rendszeres mozgás energiát ad, nem elvesz. A testmozgás segít a vérkeringésben, az oxigénszállításban, sőt, még az alvásminőséget is javítja. Mozgás alatt nem kell intenzív futásra, kondizásra vagy bármilyen megerőltető és időigényes megoldásra gondolni, ugyanis már napi 10-20 perc séta is rengeteg segíthet. 

A következő, nehezebben elkerülhető pont a krónikus stressz. A stressz hormonja, a kortizol, rövid távon energizál, de ha folyamatosan magas szinten van jelen a szervezetben, kimeríti az idegrendszert. A modern életstílus gyakran állandó készenléti állapotba kényszerít minket, amiből nehéz kiszállni – ez pedig hosszú távon kimerüléshez vezet. Ha folyamatosan négy - öt dolgot kell csinálnunk egyszerre és nyomnak a határidők és egyik feladatból esünk át a másikba megszakítás nélkül az átlagosnál jóval hamarabb merítjük ki az energiaforrásaink. 

alvas1.jpg

Szükséges a vitamin és folyadékbevitelre is odafigyelni, hiszen ezek szintén segíthetnek a probléma megoldásában. Bizonyos vitaminok létfontosságú szerepet játszanak az energia-anyagcserében, az idegrendszer működésében, illetve a vér oxigénszállításában. Ha ezekből hiány lép fel, a szervezet lassabban működik, nehezebben regenerálódik – ennek következménye pedig a kimerültség. Ilyen szempontból a következő vitaminokat, tápanyagokat érdemes fogyasztani:  B12, C és D-vitamin, vas, folsav. Végül, fogyassz elegendő folyadékot, mivel a szervezet nagy része vízből áll, így ha nem iszol eleget, az szinte minden testi funkcióra negatívan hat. Már enyhe kiszáradás esetén is csökken a fizikai és szellemi teljesítőképesség, hiszen lelassul a vérkeringésed és csökken a vérnyomásod is.

A fentiekben felsoroltakra érdemes nagyobb figyelmet szentelni, hiszen lehet, hogy ezekkel a változtatásokkal önmagában kezelni tudjuk a folyamatos fáradtságot. Ugyanakkor, ha a megfelelő alvás és pihenés, étkezés, mozgás, valamint folyadékbevitel ellenére sem tapasztalható változás, érdemes egy részletesebb egészségügyi vizsgálatnak alávetnünk magunk, ugyanis rengeteg esetben a kimerültség egy háttérben meghúzódó betegség egyik tünete.  

Reaktor

Facebook

süti beállítások módosítása