Reaktor

Stratégiai autonómia, erőforrások Európában
Stratégiai autonómia, erőforrások Európában
Európa óriási lítiumtartalékkal rendelkezik, azonban képtelen azt a földből előteremteni

Európa földrajzi adottságainál fogva nem rendelkezik akkora lítiumtartalékokkal, mint Ausztrália, Kína vagy Chile, azonban a világ ritka fehér fémkészletének becslések szerint 5%-a még mindig a kontinensen található. Jelenleg azonban Európában gyakorlatilag egyáltalán nem folyik lítiumbányászat,…

Mi történik a japán gazdasággal?
Mi történik a japán gazdasággal?
Mi vetett véget a japán rapid gazdasági menetelésnek és miért nem sikerült visszatalálniuk a siker pályájára; illetve, most sikerül-e?

Sokan ma is úgy tekintenek Japánra, mint a fejlettség és a folyamatosan fejlődés szimbólumára; azonban ez a kép már évtizedek óta nem teljesen állja meg a helyét, hiszen a stagnálás jellemzi a japán gazdaságot az elmúlt évtizedekben. Ma még Japánban rendszeres használatban vannak a fax gépek,…

Az AI és Thuküdidész csapdája
Az AI és Thuküdidész csapdája

A mesterséges intelligencia gyors fejlődése új kihívások elé állítja a nemzetközi biztonságpolitikát, különösen a fegyverkezési versenyek és a nagyhatalmak közötti versengés kontextusában, amelyet a "Thuküdidész csapdája" elméletén keresztül is egyre inkább megérthetünk. Cikkünkben az AI biztonsági…

süti beállítások módosítása